Starodávný Bagan

Starověké město Bagan se nachází v blízkosti řeky Iravádí a dnes se z původně vystavěných 10tis buddhistických chrámů dochovalo asi 2200. Bagan se skládá ze dvou měst - Old Bagan a New Bagan (založený až v roce 1990), kde je možné najít spoustu pěkných hotelů a restaurací. 

Toto starověké město Myanmaru nás naprosto uchvátilo. Všude je to samá pagoda, chrám a stupa. Jaký je mezi nimi vlastně rozdíl? Stúpy jsou stejně jako pagody součástí chrámů a odkazují na důležité události v životě Buddhy. Bývají zdobeny texty a soškami a není možné do nich vstoupit. Naopak pagodu si můžete prohlédnout také zevnitř a je tím většinou myšlen celý chrámový komplex.

Historické chrámy

Do Baganu přijíždíme nočním autobusem z Inle regionu asi ve 4h ráno a tak rovnou bereme taxi, které nás zaveze do New Baganu, do hotelu Manisanda, který jsme si zvolili právě kvůli velké střešní terase, odkud lze ráno u snídaně sledovat východ slunce a horkovzdušné balóny.

 

Po snídani sedáme na elektroskútr a vyrážíme k prvnímu chrámu – Sein Nyet Ama. Místní umělec nás malým chrámem provází, ukazuje nám nástěnné malby a sdílí s námi zajímavé poznatky o Buddhismu. Na oplátku jen chce, abychom se podívali na jeho obrazy. Za 360 Kč je Buddhistický Picaso náš.

Protože je neděle, doporučuje nám vyrazit nejdříve do oblasti Minnanthu, jelikož je o víkendu Old Bagan narvaný místními a turisty. Projíždíme kolem vesnice Minnanthu a před námi se již otevírá nespočetné množství starodávných chrámů. Je toho tolik k vidění, že by tu člověk mohl strávit klidně i celý den. Za zmínku stojí např. chrám Lemyethna Hpaya (u kterého stojí paní s listím na hlavě, kouří a láká turisty, aby si ji za peníze vyfotili), Paya Thone Zu nebo výhled z věže Bagan Tower.

Úzkou písčitou cestou projíždíme na hlavní silnici, odkud se vydáváme k Shwezigon pagodě, která se skládá ze zlaté stupy obklopené menšími chrámy. Tato pagoda byla postavena v roce 1102 a od té doby byla již několikrát renovována.

Asi 10min jízdy stojí další významná památka Old Baganu – Htilominlo Temple (v listopadu 2018 pod rekonstrukcí). Vchod k tomuto chrámu je zaskládán prodejci suvenýrů a můžete zde také vidět tradiční „long-neck women“, které u chrámu vyrábí šátky. Za malý příspěvek je možné si tyto ženy vyfotit. Tyto Kayanské ženy jsou známé svými dlouhými krky, na kterých již od dětství navlékají prstence, které jim krky postupně prodlužují. Dívky začnou navlékat jednotlivé kruhy v 5 letech a během dospívání se postupně vyměňují za větší. Jedno z vysvětlení, proč ženy kruhy nosí je ochrana proti tygrům.

Po cestě zpátky do vesnice Minnanthu navštěvujeme ještě chrám Sulamani a Pyathetgyi pagodu (s krásnými nástěnnými malbami). Máme ještě chvíli času, a tak zavítáme do vesnice, kde nás místí paní provádí, ukazuje nám místí způsob života a výrobu bavlny.

Poslední zastávkou tohoto dne je Dhammayazaka pagoda, odkud doufáme, že uvidíme západ slunce. Pagoda je opravdu skvostná, červeno zlatě zdobená, ale bohužel je na ni zákaz vstupu (jako snad na všechny pagody v Baganu) a tak jdeme pozorovat západ slunce z menší pagody (na mapách pagoda 860), která se nachází hned vedle. Pokud chcete mít opravdu dobrý spot na fotografování, je potřeba přijít včas (okolo půl 5 se začínají scházet turisté).

Old Bagan

 

Druhý den ráno vstáváme v 6:15 a čekáme na východ slunce. U snídaně pozorujeme balóny, které pomalu plují oblohou nad pagodami a v 8h se vydáváme prozkoumat Old Bagan. Kolem našeho hotelu zrovna procházejí malé mnišky a vybírají almužny.

Je pondělní ráno, a tak jsme u Manuha temple (až na místní prodejce) sami a v poklidu si prohlížíme chrám, ve kterém je vtěsnaný obrovský zlatý Buddha. Dále po cestě ke Gadawt pagodě zastavujeme ještě u pár (na mapě neexistujících) pagod a pozorujeme u cesty další Kayanské ženy. Následuje zastávka v Grand Palace (vstupné 73kč/os), kde si dáváme kávu a místní smoothie. Na oběd si dopřáváme výborné spring rollsky v Treasure Restaurant.

 

Ještě předtím, než navštívíme impozantní Ananda temple parkujeme u pagody Minochantha. Někdy opravdu stojí za to vyjít pár schodů i k neznámé památce, kterou ostatní jednoduše míjí. Staré stupy se zvonečky na špičkách cinkali ve větru a všude kolem byl naprostý klid a mír. Chrám Ananda byl postaven v roce 1105, má celkem 4 vchody a byl nedávno zrekonstruován.

 

O kousek dál se tyčí jeden z nejvyšších chrámů v Baganu - Thatbyinnyu temple (pagoda má asi 60m) a v podloubí skrývá zlaté sedící Buddhy. Shwesandaw pagoda, na kterou se nejvíce těšíme, protože zůstává naší poslední naději na její výstup, je mírným zklamáním. V říjnu 2017 byla pagoda poničena deštěm a je zakázáno na ni lézt. Obvykle rušná pagoda je tedy liduprázdná až na Kayanské ženy. Den zakončujeme v Royal restaurant v Novém Baganu, která je vyhlášená indickými plackami a čekáme na noční autobus do Yangonu.

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now