Tři dny vMandalay

Druhé největší město Mandalay má okolo 1mil obyvatel a leží u řeky Irávádí. Samotné město má spoustu krásných památek, ale navštívit můžete také starodávná města Sagaing a Inwa, nebo zajet lodí na nedaleký Mingún. 

Převodník: 10 000 MMK = 145 Kč

Den 1.

Z letiště se necháváme zavést taxikem za 15000 MKK (minivan pro 6 lidí stojí 5000/os, ale čeká se do naplnění lidí) do hotelu v centru Mandalay - Esperado Getaway. Sezóna teprve začíná a tak nikde nejsou žádní turisté. Mandalay je poměrně rozlehlé město a navštívit památky se dá nejlépe místním taxi nebo půjčením motorky (běžně ale v Myanmaru turistům motorky nepůjčují). Jelikož nám hotel objednal motorku až na další den, vyrážíme za 5000 MMK taxi pod Mandalay Hill a cca 25min stoupáme na vrchol pozorovat západ slunce. 

Esperado Getaway Mandalay Hotel

Západ slunce na Mandalay Hill

Dolů se již necháváme zavést tuktukem do doporučené restaurace Ginki Bar&Restaurant (pěkná restaurace, na místní poměry trošičku dražší ceny). Mají nabídku od thajských jídel, přes indické až po čínské. 

Den 2.

Snídáme palačinky a po 8mé hod vyrážíme na motorce do starodávného Sagaingu. Po cestě zastavujeme u Mahar Myat Muni Pagody (pěkný komplex chrámů, vstupné je zdarma, pouze platíme dobrovolné 1000 MMK). Za cca půl hodinu přejíždíme most do Sagaingu a už z dálky vidíme pagodu na pagodě. 

Naší první, neplánovanou zastávkou, je Sitagu Buddhist Academy - krásný zlato růžový chrám, který většina turistů mine. Naproti se nachází místní nemocnice a pár lokálních restaurací. Neumí zde anglicky a tak ukazujeme na jednotlivá jídla, ale úplně nejlepší street food to zrovna není. O kousek dál (asi v 11:30) se ze školy řítí se smíchem desítky malých mnichů a plácají si s námi. 

Mapa 2. dne v Mandalay

Škola ve starodávném Sagaingu

Sitagu Buddhistická akademie

Dále zastavujeme na prohlídku pagody Soon U Ponya Shin, která je již plná turistů a místních, kteří se modlí ke krásnému, obrovskému Buddhovi. Za pagodou je velká terasa odkud je možné vidět na Sagaing. 

Zlatý Buddha v Soon U Ponya Shin pagodě

Po cestě na další chrám zastavujeme u malé pagody, kterou nám ani google mapy neukazují. I když je pravé poledne

a neskutečný pařák, stoupáme pár schodů k opuštěné, ale nádherné zlato bílé pagodě. K U Min Thonze chrámu pokračujeme asi 3min jízdy po silnici, ke kterému vede typická ulička zaskládaná prodejci suvenýrů. Chrám působí na první pohled jedinečně, a to hlavně z důvodu, že je z části vybudován samotnou skálou.

neznámá pagoda

U Min Thonze 

Poslední zastávkou v Sagaingu je Sin Myar Shin Pagoda a vracíme se přes most dále k dalšímu starodávnému městu plného pagod - Inwa. Zde jsou chrámy a pagody ještě v původním stavu, dost podobné těm v Baganu. Při pojíždění městem jsou pagody všude kam se podíváme, po chvíli přestává být až reálné si všechny fotit a pamatovat si jejich jména.  

Pagody a chrámy, které jsme v Inwe navštívili a neměli byste je minout:

  • Daw Gyan Pagoda Complex

  • Bagaya Monastery

  • Myint Mo Taung

  • Lawkatharaphu Pagoda

  • Nan Myint Watch Tower

  • Me Nu Brick Monastery

Inwa

Kolem 3h se vydáváme na U Bein bridge kde je spousta lidí, ale samotný most má obrovské kouzlo. Po mostě se procházíme pouze kousíček, mnohem hezčí je vychutnat si pohled přímo z loďky, která za 20.000 MMK (soukromá pro 2 os.) vyráží o půl 5. Plavba trvá cca hodinu až do západu slunce, plujeme přímo pod mostem, fotíme si procházející lidi, mnichy a rybáře s úlovky. Západ slunce z loďky je naprosto úžasný. 

U Bein bridge - nejdelší most z týkového dřeva na světě postavený cca před 150 lety. Jeho délka je 1,2 km a je byl vybudován ze dřeva, které tvořilo královský palác ve městě Inwa. Královské město bylo vlivem kolonizace přesunuto a stavba mostu byla praktickým využitím a zároveň nuceným následkem zrušení královského města. Pro místní se most stal velmi praktickou tepnou, spojující dva břehy jezera Taung Tha Man Lake. Postupem času se z něj stalo lákadlo pro turisty a prodejce suvenýrů. Některé jeho dřevěné pilíře jsou již nahrazeny betonovými. 

Den 3.

V 8:15 vyrážíme opět na motorce do přístavu Mingun Jetty, odkud vyplouvají public boats vždy v 9:00 na nedaleký ostrov Mingún za 5000 MMK/os. Cesta lodí trvá asi hodinu a na prohlídku pagod je 2,5h času než loď odplouvá zpět. Jako první navštěvujeme Pahtodawgyi pagodu - 49m vysoká, pomalu rozpadající se, pagoda. Původně měla mít výšku 150 m, ale po sérii zemětřesení stavba nebyla dokončena. Původně se dalo vystoupat na její vrchol, nyní je ale schodiště uzavřené.

K další pagodě, Mya Thein, vede ulička se spoustou suvenýrů. Tato pagoda je celá bílá a byla postavena princem pro svoji princeznu Hsinbyume, což je také druhý název této pagody. Ve zbývajícím čase zavítáme do Garden Cafe, kde mají výborné tofu a spring rollsky. Kavárna se nachází v pěkné zahradě přímo u řeky. 

Odpoledne, jelikož se to na slunci už nedá vydržet, se chvíli válíme u bazénu, ale je potřeba prozkoumat také samotné centrum Mandalay. Do paláce se nám úplně nechce, ale navštěvujeme spoustu krásných pagod a monastery. První zastávkou je Kyauk Taw Gyi Phaya, kde si dáváme typické street food na špejlích s chilli omáčkou. Tady to má paní opravdu výborné a za 6 špejlí platíme pouze 500 MMK. Kousek dál navštěvujeme Sandamuni Pagodu (720 MMK vstupné) a Kuthodaw pagodu, kde nám místní holčička maluje na tváře jejich typické lístečky a tak si od ní za 10 000 MMK kupujeme 3 ručně malované pohledy. Poslední zastávkou je Shwenandaw monastery - chrám z teakového dřeva s krásně vyřezávanými motivy. 

Na 68.street si v místní restauraci Tet Nay Win dáváme vynikající rybu, polévku, vepřové špízy se zeleninou a spoustu přiloh za pouhých 10 300 MMK. Naší další ochutnávkou místního jídla je velká restaurace Man Myo Daw, která má nejlepší dumplings ve městě. Turisté sem asi normálně nezavítají, jelikož nikdo neumí anglicky a celá restaurace se na nás dívá jak jíme. Večer zakončujeme v pivnici vedle našeho hotelu.

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now